środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy plotki z Winylu na plot i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PVC wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta PVC z Zbąszynia na plot i bramę ze sztachet unosi się z skał różnorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych obrysach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz